📱 Spesifikasi Lengkap LG T315 Kamera 2MP Baterai 900mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 123 x 63.2 x 10.9 mm (4.84 x 2.49 x 0.43 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm 2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 20MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| SNS integration MP3/eAAC+/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) Â Â 1.45 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |