📱 Spesifikasi Lengkap LG Phoenix P505 Kamera 15MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April 17 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 114 x 59 x 13 mm (4.49 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm 2 (~45.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 160MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 480 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Violet |
| SAR | 1.23 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |