📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire Eye Kamera 13MP Baterai 2400mAh
💰 Estimasi Harga: About 380 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Asia |
| 3, 7, 8, 20 – EMEA | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 28, 38, 39, 40, 41 – Asia |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 73.8 x 8.5 mm (5.97 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| IPX7 dust proof and water resistant up to 1 meter and 30 minutes | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm 2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow), Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 22mm (wide), AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2400 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Stand-by | Up to 538 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blue, Red, White |
| Models | Desire EYE, M910x, Desire_EYE |
| Price | About 380 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 10249 |
| Display | Contrast ratio: 1311 (nominal), 2.815 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 74dB |
| Audio quality | Noise -95.6dB / Crosstalk -91.3dB |
| Battery (old) | Endurance rating 70h |