📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire 816G dual sim Kamera 13MP Baterai 2600mAh
💰 Estimasi Harga: About 260 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 78.7 x 8 mm (6.17 x 3.10 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), Sense UI 6 |
| Chipset | Mediatek MT6582 – India model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 – India model Octa-core 1.7 GHz – SEA model |
| GPU | Mali-400MP2 – India model |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (IN), 16GB (SEA), 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 460 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 816G dual sim, Desire 816, Desire_816G_dual_sim, D816h |
| SAR | 0.33 W/kg (head) 0.24 W/kg (body) |
| Price | About 260 EUR |