📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire 626G+ Kamera 13MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2015, April. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.2 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 521 h (2G) / Up to 458 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h 40 min (2G) / Up to 12 h 40 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White Birch, Purple Fire, Blue Lagoon |
| Models | Desire 626GPLUS dual, Desire_626GPLUS_dual |
| Price | About 250 EUR |