๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC One E9+ Kamera 20MP Baterai 2800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 320 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 76.5 x 7.5 mm (6.16 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow), Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795M Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide) or 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3″, 2ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 590 h (2G) / Up to 617 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h 30 min (2G) / Up to 14 h 20 min (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Meteor Gray, Classic Rose Gold, Gold Sepia |
| Models | One E9PLUS dual sim, E9pw |
| Price | About 320 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 1227Basemark X: 9639 |
| Display | Contrast ratio: 1657 (nominal), 2.305 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 61dB / Noise 62dB / Ring 66dB |
| Battery (old) | Endurance rating 59h |