๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC One A9s Kamera 13MP Baterai 2300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, September. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 71.5 x 8 mm (5.77 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 149.8 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard), 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (payments only) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Stand-by | Up to 432 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (3G) |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Models | One A9s |
| Price | About 150 EUR |