📱 Spesifikasi Lengkap HTC Butterfly Kamera 8MP Baterai 2020mAh
💰 Estimasi Harga: About 330 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | LTE (market dependent) |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 143 x 70.5 x 9.1 mm (5.63 x 2.78 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11GB user available), 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (Market dependent) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2020 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
| Price | About 330 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 5642 |
| Display | Contrast ratio: 1104:1 (nominal) / 1.873:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 69dB / Noise 70dB / Ring 77dB |
| Audio quality | Noise -82.5dB / Crosstalk -80.8dB |
| Battery (old) | Endurance rating 45h |