๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC 8XT Kamera 8MP Baterai 1800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 170 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 25 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 132.1 x 66 x 9.9 mm (5.20 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm 2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2″, 1.4ยตm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 1800 mAh, removable |
| Talk time | Up to 14 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Violet |
| Price | About 170 EUR |