๐ฑ Spesifikasi Lengkap HTC One (M8) dual sim Kamera 4MP Baterai 2600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 300 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 4.4.4 (KitKat), Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | Adreno 330 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.0″, 2ยตm, AF Auxiliary lens |
| Features | HDR, panorama, dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One_M8 dual sim |
| Price | About 300 EUR |