📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire 510 Kamera 5MP Baterai 2100mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all versions |
| 25, 26, 41 – Sprint | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – EMEA |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 139.9 x 69.8 x 10 mm (5.51 x 2.75 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), Sense UI 5.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) – EU model Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) – USA model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 – EU model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 – USA model |
| GPU | Adreno 306 – EU model Adreno 305 – USA model |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA/ 1.3 MP, Sprint |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 646 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Vanilla White, Jet Black, Dark Grey, Deep Navy Blue |
| Models | Desire 510, 0PCV1 |
| Price | About 200 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 448Basemark X: 1906 |
| Display | Contrast ratio: 1159 (nominal), 1.34 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 63dB / Noise 61dB / Ring 66dB |
| Audio quality | Noise -93.6dB / Crosstalk -92.6dB |
| Battery (old) | Endurance rating 70h |