📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire 820 dual sim Kamera 13MP Baterai 2600mAh
💰 Estimasi Harga: About 320 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – EMEA, Asia |
| TD-SCDMA | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 38, 39, 40, 41 – Asia, India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.7 GHz Cortex-A53 & 4×1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 2600 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 424 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h 40 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Marble White, Tuxedo Grey, Santorini White, Milky-way Grey, Tangerine White, Saffron Grey, Flamingo Grey, Blue Misty, Monarch Orange |
| Models | D820u |
| SAR EU | 0.14 W/kg (head) |
| Price | About 320 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 728Basemark X: 4859 |
| Display | Contrast ratio: 1327 (nominal), 2.372(sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 61dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -92.3dB / Crosstalk -72.2dB |
| Battery (old) | Endurance rating 49h |