📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel WP17 Kamera 64MP Baterai 8300mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, October |
| Status | Available. Released 2021, October |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810 compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm 2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 4 infrared night vision lights 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Unspecified |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 8300 mAh |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blue, Camo, Camouflage |
| Price | About 240 EUR |