📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel WP28 Kamera 48MP Baterai 10600mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, July |
| Status | Available. Released 2023, July |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm 2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, (wide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Unspecified |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 10600 mAh |
| Charging | 18W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Price | About 200 EUR |