📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel RT8 Kamera 48MP Baterai 20000mAh
💰 Estimasi Harga: About 280 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, March |
| Status | Available. Released 2024, March |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 265.1 x 176.7 x 15.1 mm (10.44 x 6.96 x 0.59 in) |
| Weight | 996.7 g (2.20 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 500 nits |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm 2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2″, PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.78″, AF, infrared night vision lights 5 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8″ |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 20000 mAh |
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Black/Orange |
| Price | About 280 EUR |
| 🔹 EU LABEL | |
| Energy | Class B |
| Battery | 499:59h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (208 falls) |
| Repairability | Class C |