📱 Spesifikasi Lengkap HTC Radar Kamera 5MP Baterai 1520mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 1700 / 2100 – for T-Mobile | |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 61.5 x 10.9 mm (4.74 x 2.42 x 0.43 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm 2 (~55.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| HTC Locations MP3/eAAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Document viewer/editor Facebook integration | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Stand-by | Up to 480 h (2G) / Up to 535 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 8 h 5 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Active White, Metal Silver |
| SAR | 0.45 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 797:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 66dB / Ring 78dB |
| Audio quality | Noise -88.3dB / Crosstalk -74.7dB |
| Battery (old) | Endurance rating 34h |