📱 Spesifikasi Lengkap HTC Titan II Kamera 16MP Baterai 1730mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 9 – Australia | |
| 4G bands | 4, 17 – AT&T |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132 x 69 x 13 mm (5.20 x 2.72 x 0.51 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm 2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Stand-by | Up to 290 h |
| Talk time | Up to 4 h 20 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.60 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Battery (old) | Endurance rating 23h |