📱 Spesifikasi Lengkap HTC Velocity 4G Kamera 8MP Baterai 1620mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| 7 | |
| 4G bands | 3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 128.8 x 67 x 11.3 mm (5.07 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 163.8 g (5.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (13GB user available), 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
| Stand-by | Up to 293 h (2G) / Up to 248 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 5 h 10 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |