📱 Spesifikasi Lengkap HTC One S Kamera 8MP Baterai 1650mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 – for T-Mobile | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 130.9 x 65 x 7.8 mm (5.15 x 2.56 x 0.31 in) |
| Weight | 119.5 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Micro-Arc Oxidation treatment (aluminum unibody) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean), Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8290 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 1650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 317 h |
| Talk time | Up to 10 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.00 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) / 2.901:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 64dB / Ring 76dB |
| Audio quality | Noise -91.0dB / Crosstalk -92.6dB |
| Battery (old) | Endurance rating 35h |