📱 Spesifikasi Lengkap HTC J Kamera 8MP Baterai 1810mAh
💰 Estimasi Harga: About 220 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 131.5 x 66 x 9.5 mm (5.18 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 4 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot; WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1810 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, white, red |
| Price | About 220 EUR |