📱 Spesifikasi Lengkap HTC Desire VT Kamera 5MP Baterai 1650mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 / TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 62.2 x 9.6 mm (4.70 x 2.45 x 0.38 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 200 EUR |