📱 Spesifikasi Lengkap HTC Windows Phone 8S Kamera 5MP Baterai 1700mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 63 x 10.3 mm (4.74 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to WP8 GDR3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Beats Audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| OneDrive (15 GB cloud storage) MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264/H.263 player Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 1700 mAh battery |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Domino, Fiesta Red, Atlantic Blue, High-Rise Gray |
| SAR | 0.97 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1318:1 (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 65dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -79.7dB / Crosstalk -75.3dB |