📱 Spesifikasi Lengkap HTC Windows Phone 8X CDMA Kamera 8MP Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 13 |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 132.4 x 66.2 x 10.1 mm (5.21 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight | 132.1 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | S-LCD2 |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm 2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 15 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | California Blue, Graphite Black, Flame Red |
| SAR | 0.69 W/kg (head) 0.85 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |