📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel RT2 Kamera 16MP Baterai 20000mAh
💰 Estimasi Harga: About 350 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2022, September |
| Status | Available. Released 2022, September |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 350 nits |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm 2 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Unspecified |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 20000 mAh |
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Orange |
| Price | About 350 EUR |