๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Razr 40 Kamera 64MP Baterai 4200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ204.47 / โฌโ342.13 / โนโ51,900
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – North America | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2023, June 01 |
| Status | Available. Released 2023, June 21 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm Folded: 88.2 x 74 x 15.8 mm |
| Weight | 188.6 g (6.67 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), plastic front (folded), plastic back, aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIM | ยท Nano-SIM + eSIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent coating | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm 2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Second external AMOLED, 1000 nits (peak) 1.5 inches, 194 x 368 pixels, 282 ppi, Gorilla Glass Victus | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7ยตm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120ห (ultrawide), 1/3.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.0″, 0.7ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Snapdragon Sound | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging | 30W wired 5W wireless |
| ๐น MISC | |
| Colors | Sage Green, Vanilla Cream, Summer Lilac, Grape Compote, Cherry Blossom |
| Models | XT2323-2 |
| Price | $โ204.47 / โฌโ342.13 / โนโ51,900 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 492343 (v9), 566140 (v10) GeekBench: 2873 (v5.5), 2905 (v6.0) GFXBench: 18fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1064 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
| Battery (old) | Endurance rating 85h |