๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto G24 Power Kamera 50MP Baterai 6000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, January 30 |
| Status | Available. Released 2024, February 07 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 9 mm (6.44 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water repellent design | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 537 nits (peak) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm 2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.64ยตm, PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12ยตm – International version 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0ยตm – India version |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Glacier Blue, Ink Blue |
| Price | About 130 EUR |