๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola One 5G Kamera 48MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 420 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 2, 5, 25, 41, 66, 71 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, September 01. Released 2020, September 14 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 168 x 74 x 9 mm (6.61 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM |
| Water-repellent coating | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz, HDR10 |
| Size | 6.7 inches, 104.9 cm 2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~409 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.3 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118ห (ultrawide), 1.12ยตm 5 MP (macro), AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, ring flash (macro camera), panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, (wide), 1.0ยตm 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Oxford Blue |
| Price | About 420 EUR |