๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Edge 20 Kamera 108MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 140 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2021, July 29 |
| Status | Available. Released 2021, August 16 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163 x 76 x 7 mm (6.42 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass 3) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent design | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm 2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A78 & 3×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| UFS | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52″, 0.7ยตm, PDAF 8 MP, f/2.4, 79mm (telephoto), 1.0ยตm, 3x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 17mm, 119ห (ultrawide), 1/3.06″, 1.0ยตm, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Snapdragon Sound | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Frosted Grey, Frosted White, Frosted Emerald |
| Models | XT2143-1 |
| Price | About 140 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 424031 (v8), 488574 (v9) GeekBench: 2550 (v5.1) GFXBench: 29fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 650 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.7 LUFS (Average) |
| Battery (old) | Endurance rating 86h |