📱 Spesifikasi Lengkap Motorola Tab G20 Kamera 5MP Baterai 5100mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2021, September 30 |
| Status | Available. Released 2021, October 02 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TDDI IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm 2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Platinum Grey |
| Price | About 130 EUR |