๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto E4 Kamera 8MP Baterai 2800mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 144.7 x 72.3 x 9.3 mm (5.70 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4.0″, 1.4ยตm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (optional) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Iron Grey, Blush Gold, Oxford Blue |
| Models | XT1766, XT1763 |
| SAR | 0.89 W/kg (head) ย ย 1.40 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.55 W/kg (head) ย ย 1.27 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |