๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto X5 Kamera 12MP Baterai 3300mAh
๐ฐ Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (3CA) Cat13 600/150 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.9 inches, 89.8 cm 2 |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), Android One |
| CPU | Octa-core |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55″, 1.4ยตm, dual pixel PDAF 8 MP, f/1.8, 1/3.2″, 1.12ยตm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1/3.06″, 1.0ยตm 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue |