📱 Spesifikasi Lengkap Motorola Z6w Kamera 2MP Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 105 x 45 x 17.3 mm, 69 cc (4.13 x 1.77 x 0.68 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm 2 (~26.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | QCIF |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g, UMA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera 8.5) |
| MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer Voice dial Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.25 W/kg (head) 0.34 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.98 W/kg (head) |
| Price | About 80 EUR |