📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A3000 Kamera 15MP Baterai 1130mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2009, January. Released 2009, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.8 mm (4.29 x 2.36 x 0.54 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Trackball | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~37.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm ESM7206A |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Pocket Office/Editor ) MP3/WMA/MP4/WMV player Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.31 W/kg (head) Â Â 1.33 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.93 W/kg (head) |
| Price | About 130 EUR |