📱 Spesifikasi Lengkap Motorola V186 Kamera N/A Baterai 600mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 86.5 x 44.5 x 25 mm (3.41 x 1.75 x 0.98 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external B/W display 96 x 32 pixels Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input (iTAP) Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 4 h 15 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |