📱 Spesifikasi Lengkap Motorola V230 Kamera N/A Baterai 810mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 86.3 x 47 x 24.4 mm (3.40 x 1.85 x 0.96 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external display (96 x 32 pixels) Downloadable screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 10MB |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes+ downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Push to Talk Predictive text input Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |