📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C230 Kamera N/A Baterai 600mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2003, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 107 x 46 x 22 mm, 80 cc (4.21 x 1.81 x 0.87 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Grayscale graphic |
| Size | |
| Resolution | 96 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| 4 shades of grey Downloadable wallpapers and screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS 5.0 |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | No |
| Games | 3 |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Currency converter Changeable housings | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | 100 h – 250 h |
| Talk time | 3 h – 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |