📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C550 Kamera N/A Baterai 600mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 98 x 43 x 19 mm, 77 cc (3.86 x 1.69 x 0.75 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 101 x 80 pixels, 5 lines |
| Downloadable screensavers and wallpapers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 1MB |
| 25 voice dial numbers | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input (iTAP) Organizer Voice dial | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery (BA200) |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver |