📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A102 Canvas Doodle 3 Kamera 5MP Baterai 2500mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 166.4 x 84.5 x 9.8 mm (6.55 x 3.33 x 0.39 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm 2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~163 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Blazing Blue, Pristine White |
| Models | A102 |
| SAR | 1.26 W/kg (head) 0.21 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |