📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X222 Kamera N/A Baterai 900mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 92 x 52 x 14 mm (3.62 x 2.05 x 0.55 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | , – |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 157 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Brown, White |
| Price | About 30 EUR |