📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X450 Kamera 2MP Baterai 1000mAh
💰 Estimasi Harga: About 40 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 116.7 x 52 x 20.3 mm (4.59 x 2.05 x 0.80 in) |
| Weight | 90.8 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM Radio |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Video player Organizer eBuddy, Widgets | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Yellow |
| Price | About 40 EUR |