📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X78 Kamera 2MP Baterai 950mAh
💰 Estimasi Harga: About 50 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 106 x 57 x 15 mm (4.17 x 2.24 x 0.59 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Audio/video player Photo viewer Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, white |
| Price | About 50 EUR |