📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X11i Kamera N/A Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: About 20 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011, Q4. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 113.5 x 48 x 15.8 mm (4.47 x 1.89 x 0.62 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.46 inches, 6.9 cm 2 (~12.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~124 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 17 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |