📱 Spesifikasi Lengkap Micromax Funbook P300 Kamera N/A Baterai 2800mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 192 x 122 x – |
| Weight | – |
| SIM | No |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm 2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.22 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Mali-400 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| No | |
| Video | |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC player MP4/H.263 player Organizer Photo editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Talk time | Up to 5 h (multimedia) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Suave silver, Brilliant black |
| Price | About 100 EUR |