๐ฑ Spesifikasi Lengkap TCL 20 5G Kamera 48MP Baterai 4500mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 300 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, November 30. Released 2020, December 07 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 166.2 x 76.8 x 9.1 mm (6.54 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, HDR10, 450 nits (typ) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 10, TCL UI |
| Chipset | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619L |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 118ห (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm, (wide), 1/4.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 18W wired, QC4 |
| ๐น MISC | |
| Colors | Mist Gray, Placid Blue |
| Models | T781, T781K, T781H |
| Price | About 300 EUR |