📱 Spesifikasi Lengkap Honor 200 Smart Kamera 50MP Baterai 5200mAh
💰 Estimasi Harga: $ 303.39 / € 99.00 / £ 108.00
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, September 17 |
| Status | Available. Released 2024, September 23 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.1 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g or 193 g (6.74 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 850 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm 2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, Magic OS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5200 mAh |
| Charging | 35W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Midnight Black, Forest Green |
| Models | ALT-NX1 |
| Price | $ 303.39 / € 99.00 / £ 108.00 |