📱 Spesifikasi Lengkap Honor X9c Kamera 108MP Baterai 6600mAh
💰 Estimasi Harga: $ 460.00 / £ 250.00
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, November 05 |
| Status | Available. Released 2024, November 15 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 162.8 x 75.5 x 8 mm (6.41 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP65M dust tight and water resistant (low pressure water jets) Drop resistant up to 2m | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm 2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, Magic OS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 6600 mAh |
| Charging | 66W wired Reverse wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black, Jade Cyan |
| Price | $ 460.00 / £ 250.00 |