๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor GT Pro Kamera 50MP Baterai 7200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 440 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, April 23 |
| Status | Available. Released 2025, April 23 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.1 x 75.7 x 8.6 mm (6.38 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front (Giant rhino glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 4320Hz PWM, HDR Vivid, 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 107.9 cm 2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2800 pixels (~453 ppi density) |
| Protection | Giant rhino glass |
| Ultra HDR image support | |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS 4.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56″, 1.0ยตm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 122ห (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Charging | 90W wired 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | PPG-AN00 |
| Price | About 440 EUR |