📱 Spesifikasi Lengkap Honor Pad GT2 Pro Kamera 13MP Baterai 10100mAh
💰 Estimasi Harga: About 300 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | N/A |
| EDGE | N/A |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2025, July 15 |
| Status | Available. Released 2025, July 28 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 277.8 x 190.9 x 6 mm (10.94 x 7.52 x 0.24 in) |
| Weight | 532 g (1.17 lb) |
| SIM | No |
| Honor Pencil 3 (15ms latency) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 165Hz, HDR |
| Size | 12.5 inches, 491.7 cm 2 (~92.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3048 x 2032 pixels, 3:2 ratio (~285 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio IMAX Enhanced | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX Adaptive, LDAC, LC3 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, magnetic connector |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion 10100 mAh |
| Charging | 66W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Models | CHG-W60 |
| Price | About 300 EUR |