๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor X8 Kamera 64MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 150 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, March 11 |
| Status | Available. Released 2022, March 24 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 74.7 x 7.5 mm (6.43 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm 2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, Magic UI 4.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5 |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Titanium Silver, Midnight Black, Ocean Blue |
| Models | TFY-LX1, TFY-LX2, TFY-LX3 |
| Price | About 150 EUR |