๐ฑ Spesifikasi Lengkap Honor X7 Kamera 48MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 90 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, March 30 |
| Status | Available. Released 2022, April 14 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 167.6 x 77.2 x 8.6 mm (6.60 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm 2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, Magic UI 4.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Titanium Silver |
| Models | CMA-LX2, CMA-LX1, CMA-LX3 |
| Price | About 90 EUR |